pěkný a moderní zahradní bazén

V poslední době čím dál více Čechů touží mít vlastní soukromý zahradní bazén. Národ, který v minulosti nejčastěji trávil dovolenou na chatách, v kempech nebo někde v přírodě u přírodních vodních ploch, touží po krásné čisté a přiměřeně teplé vodě v soukromí. Naše republika nemá moře, kvalita přírodních vodních ploch nebývá nejlepší a často se s postupujícím létem prudce zhoršuje, případně se na znemožnění koupání podepíšou dlouhé deště a povodně jako letos. Samozřejmě řada rodin si bazén pořizuje kvůli dětem. Není prostě nad vlastní zahradní bazén pěkně na terase u domu, bezprostředně a pohodlně dostupný. Je snem málem každého, užívat si vodních radovánek s dětmi nebo přáteli daleko do přeplněných pláží a veřejných koupališť. Česká republika teď patří ke dvaceti nejrychleji se domácími zahradními bazény vybavujícími státy na světě. Letos na jaře to už bylo více než 2050 rodinných bazénu na 100000 obyvatel, více mají v Evropě jen Francie a Španělsko.

Jaký bazén je nejlepší?

Nejspíše má každý v paměti klasické „kachličkované“ bazény z plováren či koupališť, ale trendy jsou už dnes jiné. Bazén už také dávno není luxusem, nejen proto, že ceny šly za poslední roky výrazně dolů, ale i díky tomu, že bazénů je celá řada typů. Velmi oblíbené jsou zapuštěné sklolaminátové zahradní bazény. Některé typy původně určené jako nadzemní lze také uložit částečně nebo úplně do terénu. A důležité samozřejmě je i to, že prodejci podporují zájem zákazníků různými slevami a výhodnými nabídkami. Různé typy bazénů se potom dají výhodně pořídit spolu s všelijakými bazénovými vymoženostmi včetně pískových filtrací, solárního ohřevu, dokonce plaveckých protiproudů, což už ovšem je poněkud nákladnější záležitost. A v neposlední žadě také včetně posuvného zastřešení, které v našich podnebních podmínkách udrží v zahradním bazénu dlouho teplou vodu a samozřejmě ji také brání před nečistotami z ovzduší. Existují firmy, které nabídnou nejen komplexní dodávku včetně instalace a zapojení technologií, ale i následný poprodejní servis či poradenskou službu k provozu a údržbě bazénu. A pokud někdo přece jen nechce tolik investovat nebo ani nemá možnost umístit bazén napevno? Pro něho jsou i jiné možnosti.

Bazén nemusí být pod úrovní terénu

Na trhu je dnes celá řada velkých přímo rodinných nadzemních bazénů. Nepotřebují žádné stavební úpravy terénu a když majitel časem zjistí, že nezvolil nejvhodnější místo, jednoduše ho demontuje a umístí jinam. Proto jsou vhodné zejména na chaty a chalupy, kde se po sezóně prostě uklidí. Za příznivou cenu se dají pořídit přenosné zahradní bazény včetně filtrace a dalšího zařízení,a to od nejmenšího dětského až po rodinné mající několik metrů v průměru. Jsou samonosné nebo s nosným rámem, pro větší pohodlí mívají také třeba nafukovací okraje. I tyto bazény mohou mít ohřívání vody, vířivku a další vymoženosti, prostě poskytovat veškerý koupací luxus. A pokud i toto je ještě pro někoho příliš nákladné?

Nafukovací bazén je také bazén

Ani ten, kdo je odkázan na zdánlivě obyčejný nafukovací bazén, se ale nemusí nijak uskromňovat. Doslova za pár stovek se dají pořídit nejrůznější tvary a velikosti, některé nafukovací zahradní bazény mají třeba integrovaná sedátka s opěrkami, pro děti stříšku proti slunci nebo možnost zapojit i sprchu. Jsou nenáročné na údržbu, i k nim je možné pořídit například filtraci, snadno se s nimi manipuluje a po sezóně nebo po dovolené se prostě vyfouknou.