Kdo rád nakupuje, jistě ví, jak lehce se peníze dokážou rozkutálet. Dnešní doba, která z nakupování udělala vlastně koníček jako každý jiný, nás jen stále více a více podporuje v nesmyslném utrácení peněz. A to vede k tomu, že finanční společnosti, které slibují rychlé peníze prakticky pro kohokoliv, si mohou mnout ruce. Nebuďte otroky tohoto trendu a postavte se k financím zodpovědně.

 

Nakupování není hobby ani lék

Častým důvodem, proč ne a ne ušetřit je to, že vnímáme nakupování jako zábavu. Léčíme tím nudu a často je pro nás nakupování něčím jako kouzelným nápojem proti stresu a depresi. Závislost na nakupování je vážný problém, který je nutné řešit. Nakupování vám nepomůže vyřešit osobní problémy, ani vrátit duševní rovnováhu.

 

 

Nákupy jsou čistě praktická věc, ze které můžete mít radost, ale neměla by se stát vaší posedlostí. Pokud se u vás projevují následující příznaky, pak byste se měli zamyslet nad svým postojem k nakupování:

  • Nakupování vám pomáhá uvolnit stres.
  • Pokud máte depresi a jste unavení, jdete do obchodu nebo nakupujete online.
  • Máte doma spoustu věcí, které nepotřebujete a nepoužíváte.

 

Zapomeňte na kreditku

Chcete-li ušetřit, buďte k sobě přísní a zakažte si všechny neuvážené nákupy, které děláte jen z nudy nebo nedostatku jiných podnětů. Skvělým způsobem, jak toho docílit, je zapomenout na kreditní kartu a nosit s sebou jen určitou částku v hotovosti. Pomůže vám to udržovat zdravé finance. Jednoduše nemůžete utratit peníze, které u sebe nemáte. Platba v hotovosti vám také usnadní reálněji vnímat hodnotu peněz.

 

 

Styl života

Dalším dobrým krokem, který vám usnadní zodpovědné nakládání s penězi, je stanovit si zdravé finance jako váš životní styl. Buďte pyšní na to, že umíte šetřit a víte jak na to. A jako odměnu za snahu si občas dopřejte něco navíc. Peníze nemají být alfou a omegou našich životů, ale prostředkem k uskutečňování našich snů a cílů.