Španělsko? Vybere si každý

Probudily ve vás hřejivé sluneční paprsky touhu po opalování na písčitých plážích křišťálového moře? Rádi byste strávili západ slunce u dobrého vína a vášnivého flamenca namísto všedních zahrádek ve vašem městě? Pak je ten nejvyšší čas objednat vaši vysněnou dovolenou ve Španělsku. Je jedno z nejoblíbenějších turistických destinací, které v sobě kloubí přírodní krásy i nepřeberné množství kulturního vyžití a umění. Předností Španělska je jeho rozmanitost, takže zde najdete hory, pouště, skalnaté pobřeží, sopečné oblasti i nádherná údolí. To z něj dělá zemi, ve které si každý najde to pravé a stráví nezapomenutelnou dovolenou.

Během letních měsíců jsou určitě největším lákadlem španělské pláže. Nejnavštěvovanější oblastí je pobřeží Středozemního moře. I vy určitě neodmítnete kombinaci křišťálového a teplého moře a krásných pláží. Nejsevernější část je nejbližší pobřeží k Evropě (Costa Brava), proto zde bude během sezóny trošku rušněji. Pokud chcete vybírat dál, můžete se zastavit v některém z hotelů na Zlatém pobřeží (Costa Dorada), které svůj název získalo od zlaté barvy písku. Velmi zajímavou oblastí je i další část pobřeží (Costa del Azahar), která je v celé délce 120km lemovaná pomerančovníky. Tato podívaná vám určitě osladí všechny pomeranče, které si budete později vychutnávat v pohodlí domova. Další zastávkou může být rozmanité Bílé pobřeží (Costa Blanca), na kterém najdete mnoho pláží, zátok a skalisek. Najdete zde také letovisko Benidorm, které je nejznámější z celého pobřeží. Toto letovisko má nepříliš typické uspořádání, kdy jsou jeho pláže zastavěny vysokými panelovými věžáky a v létě jsou jeho uličky plné turistů až k prasknutí. Přes dříve strategickou část pobřeží zvanou Tropické pobřeží (Costa Tropical) se dostáváme k poslední části, a to ke Slunečnému pobřeží (Costa del Sol). Svůj název získalo z jediného důvodu – je zde nejvyšší počet slunečných dnů z celého Španělska, a to okolo 300 dní. Pokud hledáte krásně teplou a slunečnou dovolenou, zde určitě neuděláte chybu!

Španělsko však nabízí i nádherné ostrovy, kde zažijete nezapomenutelnou dovolenou. Baleárské ostrovy jsou tvořené několika více či méně známými ostrovy. Největším ostrovem je Mallorca, která na severním a východním pobřeží nabízí krásné souvislé písčité zátoky a veřejné pláže. Ty jsou pro svou velkou oblíbenost v létě plné turistů. Pokud si na dovolené chcete užít také místní ruch a více zábavy, navštivte Ibizu. Ta vám nabídne jak místní kluby, které sem táhnou hlavně kvůli zábavě, tak i nádherné pláže. Objevíte zde určitě i mnoho z historie a poznáte místní atmosféru, třeba na trhu s lokálními produkty, na kterém uslyšíte i akustickou hudbu, která trh doprovází. I když se může zdát, že je Ibiza ideální jen pro ty, kteří chtějí dovolenou strávit ve víru tance a v těch nejznámějších tanečních klubech, je to ostrov ideální i pro rodinnou dovolenou s dětmi. Kromě koupání v moři si s nimi užijete zábavu na motokárových tratích, při prohlídce jeskyní, ve vodním parku nebo v akváriu Cap Blanc.

Pokud jste pravým opakem a svou dovolenou chcete strávit úplně jinak, a to stranou od turistického ruchu a na pláži, kterou budete mít takřka sami pro sebe, vydejte se na Menorcu. Nabízí nedotčené pláže a klidné zátoky, které poskytují dostatek soukromí a odpočinku.

Specifikem Španělska jsou pak Kanárské ostrovy, které jsou hojně vyhledávanou destinací, kvůli svému stabilnímu celoročnímu klimatu. Turisté sem jezdí nejen v létě, ale zejména i během zimních měsíců, a často zde slaví Vánoce nebo Silvestra. Najdete zde senzační dovolenou po celý rok. Tyto ostrovy jsou ideální jednak kvůli velkému množství hotelů, které nabízí ubytování za dostupnou cenu, ale i kvůli velmi rozmanitým možnostem jak trávit volný čas. Kromě nádherných pláží s krásným mořem jsou ostrovy perfektním místem pro nejrůznější výlety za přírodními zajímavostmi, které jinde nenajdete.

I přes nádherné bohaté sbírky malířství a sochařství, které najdete převážně v Barceloně, je velkým lákadlem místní architektura mísící se s historií. Tím největším tahákem Španělska je však kromě křesťanské také islámská kultura, která po sobě zanechala jedny z nejkrásnějších staveb v podobě honosných paláců (např. Alhambra v Granadě), mešit a četných lázní.

Zaujala vás tahle rozmanitá země, ale už zde nemůžete strávit celou dovolenou? Nevadí, zkuste alespoň čím dál více oblíbené eurovíkendy a alespoň na pár dní si vyražte třeba do Madridu nebo Barcelony.

Poznejte španělský temperament, výtečnou kuchyni, zábavu, hrdost a tradici! Tato rozmanitá země si vás jednoduše získá!

Booking.com