zdravotní obuv

Je vám přes třicet? A jak vypadají vaše nohy? Nemáte problémy s otlačeninami, vybočujícím palcem, deformacemi nehtů? Nekřiví se vám prsty? A nosíte zdravotní obuv? Řada z vás se teď určitě ošívá, že to sice není jako za mlada, ale že už jste s tím přece skoro začali něco dělat, zrovna nedávno jste o tom například přemýšleli. A další část si řekne, že na nohy se vám stejně nikdo nedívá a že není co řešit. Pro všechny ty, kteří si zdraví vlastních nohou neváží, nebo jim nestojí za tu starost, máme řadu novinek. Bojíte se, že toho na vás bude moc? Zkuste začít třeba tím, že si do zaměstnání nebo na doma koupíte zdravotní obuv.

Od bolavých nohou bolí celé tělo

Většina zdravých lidí o tom dobře třicet let nemusí přemýšlet, ale městský způsob života a často i nevhodná módní obuv jsou jako malá časovaná bomba. Když to najednou přijde, bývá řešení na dlouhé měsíce. Zdravotních problémů, které se týkají prstů na nohách, nehtů, příčné nebo podélné klenby, achilovy šlachy a kotníků není zrovna málo a všechny mají jednu nepříjemnou věc společnou - když bolí nohy, výrazně to ovlivní celý váš život. Zpravidla si nohy ničíme nevhodně tvarovanou, měkkou nebo příliš tvrdou stélkou, špatnou výškou podpatku, nedostatkem prostoru pro prsty, případně souvisejícími úrazy. Pokud se budeme chvíli věnovat tématice zdravotní obuvi, jsou to přesně parametry, které zdravotní obuv úspěšně řeší. Zatímco u módní obuvi je na prvním místě její vzhled a zdraví často na druhém, nebo ani to ne, zdravotní obuv je designovaná především pro zdravé nošení a přirozenou podporu zdravých nohou. Teprve v poslední době vidíme i zdravotní obuv, která se dá označit za pěknou, ale i tento pokrok je potřeba mít na zřeteli. Zatímco před deseti lety se za zdravotní obuv daly označit pouze korkové pantofle, které si z estetických důvodů většina z nás koupila maximálně na doma, dnes do kategorie zdravotní obuv spadají i vkusné polobotky a různé typy letní otevřené obuvi.

Zdravotní obuv dýchá, drží, podporuje

Zdravá noha by se neměla jednostranně zatěžovat, měla by se přirozeně podporovat její klenba, měl by být dostatek místa pro narovnané prsty a jejich pohyb, a v neposlední řadě by měla bota dostatečně dýchat kvůli prevenci kožních problémů. Stélky zdravotní obuvi jsou navrženy tak, aby při chůzi rovnoměrně přenášely váhu a sílu a nedocházelo k nerovnoměrnému zatížení šlapky nebo nártu. Tvar celé boty pamatuje na tvar lidského nártu a prstů a tak je zdravotní obuv pohodlná i při celodenním nošení. Použitím přírodních materiálů je potom zajištěno i přirozené dýchání obuvi a tak zdravotní obuv brání přílišnému pocení a nebezpečí vzniku a zhoršení kožních problémů.