Umět dobře nakládat s penězi není nic snadného. Výchova k finanční gramotnosti není úplně běžnou součástí klasického vzdělávání, a tak se většina z nás učí metodou pokus – omyl. Bohužel tento postup není úplně efektivní a často nás přivede do situací, které mohou mít vážné následky.

Naučte se nakládat s penězi jako úspěšní lidé, kteří vědí, kde ušetřit a kde naopak investovat. Zamyslete se nad svými každodenními výdaji a hledejte oblasti, kde utrácíte zbytečně moc peněz. Může to být doprava, jídlo, zábava a mnohé další. Nakupujte chytře a s rozmyslem a nevyhazujte za zbytečnosti.

 

 

Mějte jasno v rozpočtu

Řada lidí se dopouští naprosto školácké chyby. Jednoduše nemají pořádek ve svém rozpočtu a neznají své příjmy a výdaje. Bez přesného a pravdivého rozpočtu nemůžete být schopni správně nakládat se svými financemi. Vypracujte si seznam, ve kterém uvedete:

  • všechny příjmy, včetně těch občasných nebo drobných
  • veškeré výdaje, včetně nárazových investic či výdajů na zábavu, nákup občerstvení apod.
  • cílovou částku, kterou chcete ušetřit

S pomocí takového přehledu budete schopni jasně vidět, zda jsou vaše představy reálné, a také jak jich můžete dosáhnout. Rozpočet si plánujte na každý týden, aby mohl být co nejpřesnější. Časová investice se vám vrátí už při prvním promyšleném nákupu.

 

 

Nakupujte chytře

Pokud zjistíte, že vaše výdaje převyšují vaše příjmy, nebo jsou jednoduše příliš vysoké, než abyste mohli cokoliv ušetřit, je nutné zamyslet se nad úsporným opatřením. Dobrým řešením je například nakupovat věci již použité. Proč občas nezajít do second-handu nebo se poohlédnout po nějakém spotřebiči na bazaru? Nákup z druhé ruky je skvělým způsobem, jak ušetříte desítky tisíc korun. Buďte inovativní a stále hledejte nové způsoby, jak nevyhazovat peníze za zbytečnosti. Řada lidí se zbavuje věcí, které jsou jako nové a je škoda nevyužít této příležitosti k výhodnému nákupu.