250 km vodami Amazonky

V září jsme se vydali na cestu našich snů - na motorovém člunu proti proudu Amazonky. Najezdili jsme bez mála 250 km a vrátili se domů zdraví. Důvod, proč píšu recenzi na lodní motory Torqeedo je prozaický - i když jsme měli vytipovaných několik míst pro dobití baterií, nemuseli jsme se obtěžovat. Nízkoampérové lodní motory Torqeedo mají tak malou spotřebu, že by nás pravděpodobně zavezly i domů do Brna.

Lodní motory Torqeedo - náhodná volba?

Z Brna jsme vyrazili ve dvou skupinách. Proti původnímu plánu, že si člun půjčíme na místě, jsme na poslední chvíli udělali změnu. Po konzultaci s několika zkušenějšími vodáky, kteří si stěžovali na mizernou kvalitu lodí, které jsou k dispozici na místě, vysoké ceny a nespolehlivé lodní motory, které mají tendenci se kazit, jsme nakonec půjčili lehké nafukovací čluny doma. Doporučeny nám byly nové lodní motory Torqeedo Cruise, k našemu překvapení elektrické.

Když se řekne lodní motory, člověk si představuje startování šňůrou, nezaměnitelný brblavý zvuk a zápach dvoutaktního motoru, který žene loďku vpřed, ale i trochu alchymistické míchání benzinu s aditivy pro dvoutaktní motor. Elektrické lodní motory - řekli jsme si fajn, ale kde budeme uprostřed džungle tahat prodlužovací kábl do chýše z palmového listí? Samozřejmě že povodí dolní Amazonky je slušně obydlené a podle mapy jsme vytipovali a emailem domluvili několik míst, kde by nebyl problém při přespání dobít i naše dva elektrické lodní motory. V půjčovně se na nás potutelně usmívali. Nabíjet? Vždyť Vám je půjčíme nabité...

Jaké bylo naše překvapení, když ukazatel nabití obou baterií neklesal ani po dvou dnech na cestě a všelijakém dovádění. S nabitými bateriemi naše lodní motory vydržely tlačit naše plně nalořené čluny tam i zpět celkem zhruba 250 km, včetně různých kliček a veletočů, které si naši kormidelníci občas neodpustili. Zpátky v Brně jsme naše dojmy konzultovali v půjčovně sportovních člunů.

Lodní motory Torqeedo - tiché a spolehlivé

Hovoří majitel půjčovny sportovních lodí Jan Schneebauer:

K elektrickým lodním motorům jsme se dostali přes známého ornitologa doktora Jiřího Schovajsu. Pravidelně vyrážel na focení stěhovavých ptáků do delty Dunaje a hlučný benzinový motor mu dost komplikoval práci. Tehdy byly elektrické lodní motory v čechách ještě celkem neznámou věcí a my jsme zkoušeli jedny z prvních. Postupně jsme se propracovali právě ke značce Torqeedo. Lodní motory této značky jsou totiž výrazně lehčí, než motory konkurence, což oceníte při dopravě na větší vzdálenost, ale hlavně mají velmi malou spotřebu energie. Při kultivovaném ježdění vydrží bez nabíjení nezvykle dlouho a k tomu nabízejí velice tichý chod a dobrou ovladatelnost. Pro závodní nebo adrenalinovou jízdu přirozeně máme jiné adepty, pokud ale hledáte spolehlivý, a jak jsme už jednou řekli kultivovaný pohon, budou lodní motory Torqeedo pravděpodobně Vaší volbou.