Korsika - aktivní dovolená

Máte letos chuť vyrazit někam jinam, než do známých turistických letovisek? Chcete vidět víc, než jen typické hotelové komplexy? Zkuste letos dovolenou jinak a užijte si nádhernou aktivní dovolenou na Korsice. Zažijete zde nejen romantiku, ale i aktivní odpočinek. Dobrodružství se na Korsice meze nekladou, protože zde najdete jak krásné pláže, tak i nedotčenou přírodu a hory. Nic tedy nebrání tomu, abyste dopoledne proleželi na pláži a odpoledne strávili procházkou v horách.

Díky tomu, že Korsika není masovou turistickou destinací, je zde mnoho možností, kde se ubytovat. Nejlepší možností je proto najít ubytování v menším penzionu nebo najít nějaký privát. Díky tomu se také můžete ubytovat za přiměřenou cenu a navíc budete o něco blíž místní kultuře a prostředí. Dobrým nápadem může být také využití dnes velmi populární ubytovací služby AirBnB, která nabízí ubytování v soukromých domech a bytech.

Korsika je někdy označovaná jako „pohoří v moři“, protože zde najdete nezaměnitelné divoké pohoří, skalní věže, dlouhé kilometry písečných pláží, ale i křišťálově čistá jezera. Už z těchto vlastností je zřejmě, že se opravdu jedná o ideální místo, pokud toužíte po aktivní dovolené – turistice nebo cyklistice, poznávání historie nebo i pasivnímu odpočinku doplněném ochutnávkou místních specialit.

Aktivní odpočinek určitě začněte návštěvou korsických hor. Ti nezdatnější z vás se mohou pustit i do náročné vysokohorské turistiky s několika dálkovými trasami. Nejznámější trasou je například trasa GR20, která prochází napříč celým ostrovem (z Calenzany do Conca v celkové délce si 200km). Vždy je však nutné zhodnotit své možnosti a pečlivě se na výšlap připravit. Můžete si zkusit i trasy u moře, například Tra Mare e Moni nebo Da Mare a Mare. Jsou méně náročné, nemusíte si pořizovat vysokohorské vybavení a každá etapa končí vždy v nějakém městečku nebo vesnici. Pokud se na Korsiku vydáte s dětmi, abyste si udělali krásnou rodinnou dovolenou, můžete s nimi absolvovat i některou z nenáročných tras, nebo spíše procházek. Projdete se po upravených cestách podél horských bystřin, ve kterých se samozřejmě můžete i vykoupat. Jednou z nejkrásnějších procházek je pak cesta soutěskou řeky Tavignano od města Corte. Velmi oblíbené jsou také malebné kaskády Anglais na říčce Agnone nedaleko železniční stanice Vizzavona. Nenáročný je také výstup na pobřežní mys Capu Rosso, kde najdete starodávný maják. Velice krásný je odsud západ slunce. Pokud to děti zvládnou, je možné se vypravit i na pochod k horským jezerům (např. jezero Nino, Melo nebo Capitello), které jsou přece jenom trošku náročnější. Jak je vidět, vybere si každý z vás. Ať už chcete otestovat vaše síly a vypravit se do hor, nebo chcete spíše podpořit rodinného sportovního ducha, aby vámi zvolenou trasu zvládl i váš malý turista.

Mezi nejkrásnější místa na Korsice patří Calanques de Piana, kde najdete úchvatná skaliska a nádherné výhledy. V této oblasti je také záliv Porto – jeden z nejkrásnějších ve Středozemním moři. V tomto zálivu leží stejnojmenné městečko, které se zaměřuje hlavně na cestovní ruch. Proto zde najdete několik příjemných hotelů. Z míst, která lze navštívit během vašich výšlapů pak můžeme jmenovat třeba nádherný horský průsmyk Bavella v jižní části Korsiky, nejvyšší horu Korsiky Monte Cinto, v jejíž oblasti najdete také 4 jezera, nebo výstupy na Monte Rotondo nebo Paglia Orba. Jedním z nejkrásnějších míst na Korsice je i vysokohorské údolí Manganello – cesta k němu vede u městečka Canaglia, je nenáročná a vede kolem úchvatného potoka Manganello.

Aktivní dovolená, která je pro Korsiku typická může pokračovat i v různých turistických centrech. Pokud zrovna nechcete relaxovat u moře, můžete si v nich vyzkoušet různé sporty za asistence instruktorů – např. horolezectví, sjíždění skalních tobogánů, paragliding nebo jízdu na koni. Ani u moře však nemusíte jen pasivně ležet, ale můžete vyzkoušet třeba potápění nebo windsurfing.

Na Korsice je několik větších měst, kde je možné najít ubytování a zažít místní kulturu. Největším městem ostrova je Ajaccio na západním pobřeží. Jde o rodiště slavného císaře a vojevůdce Napoleona. Najdete zde přístav i letiště. Velký přístav najdete ve městě Bastia, které má neuvěřitelnou atmosféru původního Středomoří. Najdete zde snad nejtypičtější příklad korsické architektury, několik pamětihodností a v samotném přístavu mnoho kaváren a restaurací. Zajímavým městem, jehož hrad je přezdívaný jako „orlí hnízdo“ je město Corte. Sídlí zde také jediná ostrovní univerzita. Městečko, které má typově blíž k rekreačnímu středisku, je Calvi. Architektonicky velmi zajímavé je pak město Bonifacio na samém jihu Korsiky. Právě tady najdete malebné a uzoučké uličky a vysoké domy. Město je postaveno na útesu a k moři musíte po schodech.

Z Korsiky si odvezete krásné vzpomínky na zemi s atmosférou, kterou nenajedete v žádném jiném turistickém letovisku zaplaveném turisty. Během aktivního odpočinku jistě naberete mnohem více sil než u tradičního lenošení na pláži. I tuto možnost zde však vy, nebo vaše rodina vždy máte.

Katka, červen 2017

 

Booking.com

 

Máte v plánu kempování v lese a potřebujete vybavení na kempování, stan Husky, spacáky, karimatky.