Jak vybrat zavařovací hrnec?

Zavařovací hrnce jsou užitečnými pomocníky do naší kuchyně. Díky nim můžete připravit zavařené okurky nebo kompoty. Navíc s nimi můžete připravit i svařák nebo grog. Jaký model zavařovacího hrnce vybrat? Na trhu najdeme poměrně hodně různých modelů zavařovacích hrnců. Proto nemusí být výběr hrnce úplně jednoduchý.

 

Důležité parametry pro výběr zavařovacího hrnce

Prvním důležitým parametrem je, že musíme zvážit, jaký typ zavařovacího hrnce budeme potřebovat. Můžete si vybrat elektrický zavařovací hrnec nebo klasický zavařovací hrnec, který umístíte na sporák (plynový nebo indukční).

Materiál zavařovacího hrnce – Dalším důležitým parametrem při výběru je materiál vámi vybraného zavařovacího hrnce. Můžete si vybírat z několika různých materiálů. Každý má svoje výhody i nevýhody. Nejčastěji si můžete zakoupit hrnce ze Smaltu nebo z Nerezové oceli. Výhodou smaltu je nízká cena. Nevýhodou je pochopitelně nižší odolnost a horší údržba. Pokud vám toto vadí, vyberte si zavařovací hrnec z nerezové oceli, která je mnohem kvalitnější. Na druhou stranu je takový hrnec o něco dražší než levnější smaltový hrnec.

Objem zavařovacího hrnce – Pochopitelně musíme přemýšlet i nad objemem hrnce. Je dobré toho zavařit najednou co nejvíce. Proto vybírejte model hrnce podle toho, kolik toho chcete připravovat v zavařovacím hrnci. Pokud máte vlastní zahrádku a plánujete hodně zavařovat, vyberte si model s větším objemem. Nejčastěji si vyberete modely s objemem kolem 25 litrů.

Příkon elektrického hrnce – Pokud jste se již rozhodli pro elektrický zavařovací hrnec, pak je nutné se zaměřit i na hodnotu příkonu. Příkon se udává ve Wattech. Od příkonu lze odvodit další důležité parametry. A těmi jsou výkon a spotřeba elektrické energie. Tyto dva parametry jdou ruku v ruce. S vyšším výkonem budete mít zavařeno mnohem rychleji. Myslete ovšem na to, že takové zavařování spotřebuje více elektrické energie, což vás může nemile překvapit při vyúčtování za elektřinu.

Funkce zavařovacího hrnce – Zavařovací hrnec může mít ve výbavě několik různých funkcí. Nejvíce využijete časovač, který vám umožní nastavit si dobu zavařování. Mezi další užitečné funkce patří odložený start, termostat, výpustný ventil či pojistka proti zapnutí nasucho.

Cena – Zavařovací hrnec můžete obvykle zakoupit za cenu, která se pohybuje od 2 000 Kč s DPH do cca 5 000 Kč s DPH.


Test zavařovacích hrnců

Jak jsme již zmínili, na trhu nalezneme mnoho různých modelů zavařovacích hrnců. Proto je těžké se v této nabídce vyznat. Některé hrnce mohou být nekvalitní. Proto je důležité se podívat na recenze a testy zavařovacích hrnců. Test zavařovacích hrnců porovnává vždy několik různých modelů mezi sebou. Pak se také můžete podívat i na uživatelské recenze zavařovacích hrnců. Díky tomu se můžete snadno v celém sortimentu zorientovat.

Podívejte se také na test zavařovacích hrnců na Slovensku - Zaváracie hrnce.