Freeride lyže Hagan Corvus

Nové freeride lyže Hagan Corvus od rakouského výrobce jsme testovali v průběhu ledna v podmínkách našich kopečků a v otevřeném terénu kolem ski areálu Avoriaz v Savojských Alpách ve Francii. Od lyží, jejichž střední cena se pohybuje kolem 10 000 Kč jsme nečekali zázraky, spíš solidní standard. Přesto jsme byli z těchto lyží kategorie Tour Freeride v některých detailech velmi příjemně překvapeni.

 

Parametry od výrobce:

Míry/mm: 124 - 87 – 109 při délce 176 cm
Rádius: 20 m při délce 176 cm
Hmotnost: 1470 g (jedna lyže)
Vyráběné délky: 168, 176, 184 cm
Cena: cca 10 000 Kč

 

Pro úplnost dodejme, že se lyže pyšní 300 mm rockerem ve špičce, dřevěnou sendvičovou kostrukcí a lehce přizvednutou patkou. Testovány byly lyže o délce 176 cm, ale věřím, že naše poznatky dobře poslouží i při nákupu lyží odlišných rozměrů.

Je potřeba říci, že freeride lyže Corvus je v kolekci 2011-2012 výrobce Hagan druhá nejširší lyže a podle toho taky vypadá, váží a jezdí. Naše obavy se zejména týkaly stoupání a toho, jak se s macatějšími freeride lyžemi nadřeme.

Každá z lyží bez vázání váží kolem kila a půl, což celkem ujde. Našlapali jsme v průběhu měsíce pěkných pár kilometrů převýšení a poznatky jsou asi tyto: nenáročný a kratší výstup bez potíží, náročné terény s velkým stoupáním a dlouhé tůry jsou trochu zbytečná námaha - ale bereme to prostě tak, že na to nejsou freeride lyže Corvus určené.

Pokud jde o sjezdy, naše rozpaky se rozplynuly jako máslo na pánvičce. Freeride lyže Corvus je suverénním koncovým modelem řady tour freeride s maximalizovanými parametry směrem do prašanovek, s tím, že klasické prašanové lyže začínají ještě o krůček dál. Freeride lyže Corvus jsou tedy velice namakanými univerzálkami do několika terénů, zejména díky macatému rockeru skvěle manévrují v hlubokém sněhu a rozbitém terénu, ale překvapivě lehce jedou i na rolbované sjezdovce. Lyže má velmi dobrý vztlak a stabilitu i při trochu krkolomnějších rychlostech.

Výsledek: pokud se nechystáte na celodenní pochod, ale spíš na výšlap s pořádným sjezdem v blízkosti sjezdovky, je freeride lyže Hagan Corvus jednou z nejlepších, které jsme kdy zkusili. Suverénní v prašanu, rozryté sjezdovce i manšestrové pistě špičkového alpského střediska, velice dobrá hmotnost a celkově kultivovaná jízda. Mínusy jsme žádné nenašli, leda bychom je hodnotili ve srovnání s trochu mainstreamovějšími tour freeride lyžemi, proti kterým jsou samozřejmě neohrabanější při dlouhé a náročné tůře, ale jak jsem napsal, na přechody si je prostě neberte a basta.