Co pro děti v lékárně? Prevence a léčba.

Protože nastal podzim, který se pomalu překlopí do zimy, nastalo i období nejrůznějších nachlazení, viróz, chřipek nebo kašle. My dospělí se s tím už nějak popereme, i když je to vždy velice nepříjemné a jsme rádi, když máme vše za sebou. Mnohem nepříjemnější jsou všechny tyto projevy u dětí. O to víc, že většinu svého času tráví v kolektivu a není nic výjimečného, že se právě tam bacily točí stále dokola. Pro některé rodiče se tak podzimní a zimní roční období stává noční můrou a už se nemohou dočkat jara.

Pojďme se tedy podívat na to, jak můžeme dětem co nejvíce zlepšit imunitu, nebo jak jim pomoci, když už je nějaký bacil skolí.

 

Prevence

Vždy je samozřejmě nejlepší, když se dětem podaří nemoci vyhnout. Ať už kvůli zátěži, kterou musí dětské tělíčko podstoupit, tak i kvůli možným komplikacím nebo užívání antibiotik. Pokud tomu tedy chceme předejít, je dobré zvýšit dětem přísun vitamínů. Rozumné je dbát na dostatečné množství ovoce a zeleniny, zejména pak vitamínu C. Nicméně, pokud tomu Vaše děti neholdují nebo si nejste jistí, že mají všeho akorát, můžete jim vitamíny dodávat formou doplňků stravy. Lékárny nabízejí dostatečně širokou škálu preparátů i pro děti. Samozřejmostí bývají i měnící se akce, takže můžete výhodně nakoupit dostatečné množství zdraví z pohodlí domova.

Výrobci myslí na to, že u dětí je základem získání jejich pozornosti, aby byly ochotné vitamíny konzumovat. Většina vitamínů/multivitamínů je tak v barevných lákavých krabičkách se spoustou obrázků. Často jsou pak doplněné o nejrůznější dárky, díky kterým si je děti ještě více oblíbí.

U dětských přípravků je důležité sledovat, od jakého věku jsou určené. Pro děti do 1 roku je přípravků o něco méně. V tomto období však lze předpokládat, že je dětská imunita posilovaná mateřským mlékem, nejsou tak často vystaveny nemocnému kolektivu a proto jejich nemocnost nebývá tak vysoká.

Pro děti od 1 roku

lze pro posílení imunity zakoupit zejména sirupy. Např.:

- MultiMUN sirup 330g. Přispívá k posílení imunitního systému, obsahuje např. vitamin C, výtažky z hlívy ústřičné a z colostra.

- Sirup Marťánci ImunoForte: je vyroben na přírodní bázi pro okamžitou podporu imunity dětí v období zvýšeného výskytu nachlazení nebo zvýšené fyzické nebo duševní únavy. Pokud by dítě sirup odmítalo, lze ho dávkovat i jako sladidlo do horkého čaje.

- Sirup Sambucol Pro děti + vitamin C: podporuje odolnost dětského organismu po celý rok a je obzvláště účinný při chřipce a nachlazení.

 

Pro děti od 3 let

jsou již na trhu jak sirupy, tak i tablety/měkké bonbóny.

- Sirup můžete zvolit např. Müllerův sirup s echinaceovým exraktem a vitaminem C. Podporuje nejen imunitní systém a obranyschopnost organismu, ale užívá se i při podráždění krku, hltanu a hlasivek, nebo při vracejících se infekcích horních cest dýchacích.

- Dále je dostupná celá řada tabletek, želé nebo bonbónů. Jmenovat můžeme např. značku Vibovit, která nabízí vitamíny a minerály jako je Vibovit Farma želé, Vibovit ZOO bonbony nebo Vibovit Abeceda. Jedná se o želé bonbony/tablety s příchutí, která dětem moc chutná a které obsahují řadu vitamínů a minerálů. Primárně jsou pak určené k podpoře imunitního systému, snižování únavy a pocitu vyčerpanosti a pomáhají zdravému růstu a vývoji.

- Značka Walmark nabízí Marťánky: jedná se o komplex vitamínů ve formě tablet (malých Marťánků) s příchutí. Kromě vitamínů a minerálů obsahují komplex Imunactiv (= betaglukan, vitamín C, zinek) podporující přirozenou funkci imunitního systému.

- Preventan Junior: obsahuje směs biologických aktivních látek ProteQuine® a vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání.

- Firma Terezia pak nabízí Rakytníček: multivitaminové želatinky, účinnou látkou je zde rakytník a směs ovocných koncentrátů s 9 vitamíny.

 

Léčba

Pokud již Vaše dítě onemocnělo, podle problémů, které ho trápí, vybírejte jednotlivé produkty.

Rýma

Snad nejčastějším a často vleklým a opakujícím se problémem u dětí je rýma. Pokud mají ucpané dutiny a nemohou volně dýchat, jsou často plačtivé, protivné a špatně se jim spinká.

-  U nejmenších dětí používáme zpravidla  nosní spreje na přírodní bázi, které nos čistí a regenerují nosní sliznici. Tady můžeme jmenovat zejména Sterimar Bébé, který je vhodný již od narození a jedná se o mořskou vodu, která o nos šetrně pečuje. Dále pak Quixx baby nosní kapky (vhodné již od narození, opět se jedná o přírodní mořskou vodu), MARIMER Mořská voda do nosu vhodná již pro kojence nebo Delmar nosní sprej (také lze používat od narození, izotonický roztok mořské vody). 

- U starších dětí můžeme sáhnout ke sprejům více uvolňujícím nos, např. Olynth 0,025% (můžou ho již kojenci a děti do 2 let), Olynth 0,05% (děti od 2 let), dále Nasivin Sensitive, Sinupret (od 1 roku, při akutních i chronických zánětech vedlejších nosních dutin a dýchacích cest).

 

Teplota a horečka

Při teplotě a horečce, které nemoc doprovázejí, můžeme sáhnout po:

- Paralen 100 (čípky), Paralen SOS (sirup s příchutí)

- Panadol Baby (čípky), Panadol sirup pro děti

- Nurofen Junior (žvýkací tablety s příchutí), Nurofen Suspenze s příchutí, Nurofen čípky pro děti

Některé léky (např. Paralen a Nurofen) je možné za určitých pravidel kombinovat. Samozřejmě vždy pečlivě čtěte příbalové informace, nebo se obraťte na dětského lékaře!

 

Kašel

Také se může stát, že Vaše dítě začne trápit kašel. Je důležité rozlišit suchý, dráždivý kašel a vlhký produktivní. Podle toho pak zvolíte léčbu. Z nabídky pro děti můžeme jmenovat např.:

- Hedelix sirup: můžeme ho zařadit spíše k přírodním lékům, takže je možné zvolit ho i u  nejmenších dětí, účinnou látkou je výtažek z listů břečťanu popínavého, který uvolňuje křeče průdušek, zkapalňuje hlen a tím usnadňuje jeho vykašlávání spolu s choroboplodnými zárodky.

- Prospan: obdobně založen na přírodní bázi, účinnou látkou jsou výtažky z břečťanu.

- Bromhexin: usnadňuje vykašlávání, pro děti od 2 let

- Robitussin Junior: na suchý, dráždivý kašel, pro děti od 2 let

- Sinecod:  pro děti od 2 let (dříve po poradě s lékařem)

- Mucosolvan Junior: sirup pro léčbu kašle a nachlazení

 

Samozřejmě můžete celou léčbu doplnit bylinnými čaji pro děti, protože pitný režim je při tomto typu onemocnění velice důležitý.

V každém případě přejeme co nejvíce zdraví, aby si děti i tato roční období pořádně užili!