Azurové pobřeží dovolená

Chcete letos vyrazit k moři, ale omrzely vás už tradiční turistické destinace? Rádi byste zažili něco originálnějšího a tak trochu chic? Kde byste mohli objevit i kousek historie a okusit delikatesy z lokálních surovin? Pokud jste odpověděli, že ano, pak se vypravte na Azurové pobřeží!


Azurové pobřeží je nejznámější rekreační oblast Středozemního moře. Začíná od obce Cassis až po letovisko Menton u italských hranic. Jižní hranici pobřeží lemuje Středozemní moře, východní je tvořena přírodní hranicí pohoří Alpes Maritimes, severní strana Francouzskými Alpami a západ striktně přetíná řeka Rhôna. Proto Azurové pobřeží turistům nenabízí jen azurově průzračné moře, starobylé uličky vonící bylinami a atmosféru rušného společenského života v přímořských letoviscích. Ale nabízí také rozsáhlé vinice, kozí farmy a vinné sklípky v ospalých vesničkách.

 

Ubytování na Azurovém pobřeží nabízí nepřeberné množství hotelů a apartmánů ve všech cenových relacích, takže si vybere opravdu každý. Pokud chcete dát za ubytování opravdu co nejméně peněz, je tu ještě možnost poměrně široké nabídky pěkných kempů. Myslete trošku i na to, že se jedná o turisticky velice oblíbenou destinaci. Pokud tedy chcete vybírat z co nejširší nabídky, je dobré začít s časovým předstihem.

Vaše cestování může začít ve městě Marseille, kosmopolitním centrem Francie, které je nejzápadnější zastávkou. Jde zároveň o francouzský nejdůležitější přístav. Už na první pohled si všimnete dominanty města – baziliky Panny Marie Strážné. Pokud se k ní vydáte, nabídne se vám nejen nádherný výhled na město, ale i na ostrov If, kde byl údajně vězněn slavný hrabě Monte Christo. Další procházku pak můžete zahájit v Muzeu námořnictví až na bulvár La Canebière, který byl kdysi známý jako třída zločinu. Dnes už je spíše společenskou tepnou, která vede do srdce města – přístavu. Starý přístav se vyznačuje velkým množstvím restaurací, kaváren a obchůdků. Kotví zde až 3 000 různých typů lodí – výletní, rybářské i luxusní jachty. Na své procházce můžete navštívit několik zajímavých míst, ať už pevnost svatého Jana a svatého Mikuláše, muzeum MuCEM zaměřující se na místní kulturu, baziliku Notre Dame de la Garde nebo hlavní katedrálu města. Od ní se malebnými uličkami dostanete do starobylé čtvrti Le Panier (košík). Právě zde zažijete tu pravou a nezapomenutelnou atmosféru. Můžete si zde prohlédnout typická zákoutí, nahlédnout do otevřených dvorů nebo vidět místní popíjet pastis a kouřit doutníky během polední siesty. Najdete zde barokní komplex, tzv. Starou Charitu, která byla postavena původně pro žebráky, poté sloužila jako hospic či sirotčinec. Dnes je již kulturní národní památkou s muzeem afrického umění, oceánie a archeologie. Pokud byste chtěli zažít místní festivaly a koncerty, můžete navštívit Opatství svatého Viktora, které se nachází na druhé straně Starého přístavu. Je samozřejmostí, že pokud vás procházka městem již unavuje, je nejjednodušší vypravit se rovnou na některou z blízkých pláží.

 

Váš pobyt si můžete zpestřit zastávkou ve slavném městečku Saint-Tropez, kde můžete shlédnout stopy slavných filmů o četnících, odpočívat na písečné pláži Pampelonne, anebo zažít atmosféru jejích luxusních podniků stvořených pro noční život.
Velkým městem, ve kterém se můžete zastavit, nebo pokud máte naditější peněženku rovnou ubytovat, je světoznámé město Cannes. Ihned na vás dýchne luxusní atmosféra, kterou během květnového festivalu podtrhuje koncentrace filmařských hvězd a celebrit. Po skoro povinné fotce na červeném schodišti Filmového paláce neváhejte a vydejte se korzovat po hlavní tepně města – bulváru La Croisette. Je lemovaný palmami, luxusními hotely, butiky, nočními kluby a velkým množstvím restaurací. Samozřejmě zde najdete i kus historie, a to zejména ve Starém městě, které se rozkládá na kopci Mont-Chevalier a říká se mu Le Suquet. Najdete zde Musée de la Castre, katedrálu Notre Dame de L´Espérance, malebné úzké uličky se spoustou pekáren, kaváren a obchůdků se suvenýry.

Pokud budete po rušnějším Cannes toužit po klidnějším místu s okouzlující atmosférou, rozhodně doporučujeme městečko Antibes. Zažijete zde kouzlo úzkých uliček, místních kaváren, všudypřítomných květin a vůní. Každé odpoledne (kromě pondělí) se na Cours Masséna koná provensálský trh. Vše se promění na přehlídku chutí, vůní a barev. Naopak odpoledne zde najdete výtvarníky a umělce. I přes nezaměnitelnou atmosféru, kterou vytváří místní obyvatelé, je srdcem města přístav Port Vauban, který je dnes největším soukromým přístavem Středomoří. Najdete zde neuvěřitelně přepychové jachty. Vaši představu možná dokreslí informace, že si zde můžete vaši loď zakotvit za roční poplatek jeden až jeden a půl milionu euro. Ať už budete trávit vaši dovolenou s dětmi nebo ne, určitě doporučujeme návštěvu úžasné mořské zoologické zahrady Marinelandu. Čeká vás show s kosatkami, delfíny nebo lachtany.

 

Největším městem, které můžete navštívit, anebo zde rovnou zůstat, je Nice - turisticky nejoblíbenější město. Pokud využijete letecké dopravy, začnete návštěvu Nice přímo z nejkrásnější třídy města – Promenade des Anglais, která je součástí jedné ze tří typických částí města. Je lemovaná vyhlášenými grandhotely v čele s hotelem Negresco. Za ní se rozkládá honosný střed města z 19. století, kde najdeme náměstí s podloubím, obytné domy s italským nádechem i elegantní obchody. Milovníci umění ocení i velké množství galerií. Za uměním se ale můžete vypravit i do druhé, zcela odlišné části města Cimiez rozkládající se na kopci v severní části města. Poslední svébytnou částí je starobylá část Nice (Vieux Nice), typická změtí uliček s restauracemi, kavárnami, galeriemi nebo kluby. Odsud si můžete odvézt i typické suvenýry jako je olivový olej, dezertový likér, nebo ručně vyráběná mýdla.

Když už budete v Nice, určitě zvažte návštěvu Monackého knížectví. Dostanete se tam za pouhých 20 minut. Na skále La Rocher můžete navštívit knížecí palác rodiny Grimaldi, blízkou katedrálu nebo Oceánografické muzeum. Můžete se jít pokochat do nedalekého přístavu, odkud vede cesta až do čtvrti Monte Carlo. Pokud nechcete přijít na mizinu, můžete si ve známém kasinu ve stylu belle époque prohlédnout alespoň jeho dechberoucí foyer.

 

 

Oblast Azurového pobřeží nabízí neopakovatelné zážitky, ať už během návštěv krásných světových měst, nebo menších městeček a vesnic. Vždy na vás dýchne úžasná atmosféra, krásná architektura a nezapomenutelné pláže. I když sem nebudete cestovat vlastním autem, můžete všechna tato místa navštívit. Podél pobřeží jezdí pravidelně místní linkové autobusy za lidové ceny. Každý den, který zde strávíte, tak může být jiný. Vždy však bude nádherný a nezapomenutelný!

 

 

Booking.com

 

Vybavení na potápění, brýle, šnorchly, neopren. Porápění u korálů. Nakupte si vybavení na sportovní dovolenou plnou zážitků.